Clicky

Biz Kimiz


Süreyyayı kucaklayacaksam ruhumun kanatlarını açmalıyım.

Kuş Sütü

İnsanı diğer varlıklardan ayıran ve onların üzerinde bir mevkie çıkaran en önemli vasıfların başında akıl gelir. Ancak akıl, mükemmel bir cihaz ve belki fabrika olmakla birlikte içine düzgün ham madde konmadığı zaman ortaya çıkan mahsul de rafine ve sağlıklı olmaz. (Belki de insanlık son 2-3 yüzyıldır akıl makinasına karıştırılan hastalıklı düşünce ve felsefelerin etkisiyle kendi saadet ve huzurunu neredeyse bütünüyle tehlike atmıştır.)

İşte düşüncenin ve onun en önemli meyvesi olan “Fikrin” istikametli olabilmesi, ancak akıl makinasının doğru kaynaklardan beslenmesiyle doğru ve istikametli olur. Şüphesiz bu kaynakların başında Kur’an ve Sünnet, sonrasında yine bu ilk kaynaklardan alabildiğince faydalanarak ruhunu ve aklını ilham esintilerine açmış geçmiş büyüklerimizin hikmet ve hakikat pınarları gelir. (Mesnevi, Mektubat-ı Rabbani, İhya-yı Ulumiddin, Futuh-ul Gayb, Risale-i Nur gibi). Ve tabi tek yönlü kalmamak ve farklı açıları da görmek için diğer milletlerin yüksek dehalarını ve eserlerini de okumak ve tedkik etmek gerekir. (Shakespeare, Goethe, Hugo, Tolstoy, Dostoyevski gibi…)

Yanlış anlaşılmasın. Böyle bir fikir hayatına sahip olduğumuzu iddia etmiyoruz. Ancak bu yolda olduğumuzu, himmet ve gayretimizin bu yönde olacağını ifade ediyoruz.

Dergimizin ismi Refref. Refref Peygamber Efendimiz’in (a.s.m.) Miraç gecesinde daha yükseklere çıkabilmesi için Allahu Zulcelal tarafından kendisine gönderilen bir binek. Biz de Refref’e binerek istikametli fikir ve düşünce hayatının semalarına çıkmak ve oradan bulduklarımızı tüm insanlığın faydasına sunmak niyet ve gayretindeyiz.

Çünkü dalaletli ve materyalist felsefelerin girdabında, ne yöne doğru koşacağının şaşkınlığı içinde olan çağın insanına en lazım şey işte bu “İstikametli fikir ve düşünce hayatıdır”.

Sizler de her zaman bize katılabilir, fikir ve düşünce dünyanızın meyveleri olan yazılarınızı bize yayınlamamız için gönderebilirsiniz.

editor@refrefdergisi.com

refrefdergisi@gmail.com

Bize vakit ayırdığınız ve gönlünüzde yer verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Bizi twitter ve instagramdan da takip etmeyi unutmayın.