Clicky

Bir Keramettir Dua

Dua o kadar esrarengiz bir konudur ki, en büyük müşküllerimizi, en büyük dertlerimizi en büyük sıkıntılarımızı çözen bir anahtardır. Sıkıntıları sürura tebdil eden bir iksirdir DUA. Nefes alamayan hastanın oksijen çadırıdır DUA. Fırtınaların dehşetinden sığınılacak mağaradır DUA. Ulaşılmak, varılmak istenen yere götüren Burak’lardır DUA. Çaresizlerin çaresidir DUA. Yürüten, yaşatan, koşturan, yediren, içtirendir DUA. Dualarımız hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. İmtihan dünyasına gönderilen ve her anı imtihanla geçen kulun Cevap anahtarıdır DUA.

Kuluna vermek için DUA’yı vesile eden Rabbimiz, Dua edin cevap vereyim buyuruyor. Dua o kadar kolaydır ki en basit bir sağlık ocağında bir doktora görünmek yada devlet dairesinde basit bir iş için görüşmeye gitmek bile randevu ve zamanın bir dilimi içinde cereyan ederken Dua etmek için ne zaman ne de mekan fark etmektedir. Bir şekil şartına bağlı değildir, randevu gerektirmez. Hatta ellerini kaldırmaya bile ihtiyaç yoktur (ki bu çok güzeldir) sadece kalbini ona açsan yetmektedir.

İnsanoğlu yaşadığı müddetçe zorluklar ve çileler kalburunda elenmektedir, kendisini çok yoran, çok hırpalayan zorluklara Dua ile göğüs gerebilmektedir. Duasının her ne kadar karşılığını bu dünyada görme mecburiyeti
olmasa da bu dünyada da karşılık görmektedir. Dua, kişinin müşkülünü o aniçin çözmemiş görünse bile o kişiye o müşkülün üstesinden gelebileceğine olan inancı aşılar, cismani vücuduna bir faydası görünmüyor gibi olsa da ruhunu kanatlandıran bir hakikattir DUA.

Günümüzün olağan üstü zorlukları karşısında şaşıran bunalan, buhranlar geçiren, paniklere streslere maruz kalan ahir zaman insanı için bir terapidir DUA. Hastaları rahatlatan, rızkı bereketlendiren, ömrü uzatan bereketli kılan, ruhu sevinçlere gark eden, çözülmezleri çözen, ölümü kolaylaştıran, korkuları korkutup kaçıran devalardır DUALAR. Zayıfların, acizlerin, fakirlerin kerametleridir DUA. En aciz ile en kavinin buluşmasıdır DUA. Riyasız bir ibadettir DUA. Gecelerin nurlu aydınlığıdır DUA. Sevgili ile buluşmanın heyecanıdır DUA. Fakirin gınasıdır DUA. Ye’s batağına düşenin can simididir DUA.

Bazen olur ki bittiğinizi, tükendiğinizi hissedersiniz; artık her şeyin sonu gelmiştir, sanki tek bir kelimenin bile ağızınızdan çıkmaya mecali yoktur.

İşte anda DUA yetişir imdada ve sanki demin ki sen sen değilsin gibi olur sun. Kabına sığmazsın, bir bast hali zuhur eder. Artık kabz halinin karanlıkları güneşe karşı eriyen kar misali yok olmuştur DUA ile. Çok sevdiğimiz ve kendileri için elimizden hiç bir şey gelmeyen yakınlarımızın dertleri ve hastalıkları için Lokman hekimin nefesi gibidir DUA. Kendileri için hiç bir şey yapamadığımız babalarımız, analarımız, evlatlarımız yakınlarımız için,
kendi tesellilerimizdir yaptığımız Dualar.

Duam benim için her zaman bir teselli olmuştur, bazen düşünürüm acizliğimi, zayıflıklarımı, fakirliğimi ve gücümün tükendiğini. O anda hemen aklıma dua gelir. Ben her müşkülüm için dua ederim, Rabbim yardım eder İnşallah derim ve hemen rahatlama olur bende. En büyük bir açmazımda DUAm benim için bir anahtar oluverir. Çünkü benim Rabbim benim korktuğum her şeyden büyüktür. Çaresiz gibi görünen dertlerimin devasıdır Duam.

Hazreti Hatice validemizin Efendimiz’e (s.a.v) tesellisi gibi gelir bana, çok perdeli de olsa dualarım. O baş tacım olan validem, Efendimiz’e, (asm) daraldığı zaman; “endişelenme ya Muhammed (AS)! Rabbin seni zayi etmez” derdi ya işte en endişeli hallerin tesellisi de DUA’dır. Dua belki yaşanır da anlatılmaz. İnsan DUA ile başka bir âleme adım atmış gibi olur da korkar orada gördüğü feyizleri anlatmaktan, çünkü tılsım bozulur mu diye… Dua ile ağlamalar gülmelere tebdil olur. Dua ile uzaklar yakın olur. Dua ile kardeşlik köprüleri kurulur da oradan ücretsiz geçişler başlar. Dua ile duasını aldıklarımız arasında kopmaz bağlar oluşur. Size “ben sana namazlarımda isminle bazen resminle dua ediyorum” dediğini duyduğunuz bir yakınınıza başka hiç bir şekilde duyamayacağınız bir yakınlık hissedersiniz ki bu yakınlığı temin eden de DUA’dır.

Bu DUA Yazısı da inşaallah DUAya vesile olsun için yazılmıştır. Duanın
çok kerametini görmüş birisi olarak herkesi DUA’ya, Dua kardeşliğine davet ediyorum. Elinde çok gelişmiş bir silah bulunan bir asker hiç endişe duyar mı ufak tefek düşmandan, isterse bütün o ufak tefek düşmanlar birleşsin de
o askere hücüm etsin beş para zarar veremezler Allah’ın izniyle.. İşte bizim elimizde her düşmanı alt edecek bir silah vardır, Rabbimiz tarafından elimize verilmiş ki; O DUA’dır.

Bütün hayatımızı, yaşantımızı, konuşmalarımızı kısacası hayatımızın her anını DUA ile geçirebilmek ümidiyle, DUALAR bekler Dualar ederim…..

One thought on “Bir Keramettir Dua

  1. Allah razı olsun.. Çok istifade edilir bir yazı olmuş. Bu tür yazıların devamını rica ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir