Clicky

Bir Namaz Hikayesi

            Namaz meleklerinden birisi arkadaşlarına bir genci göstererek:

            -Şu gence hem okulda hem de mahallede akranları “MUSALLΔ diyorlar. Gerçek ismi Ahmed olduğu halde isim takmışlar, hep Musallî diye çağırıyorlar. Ahmed bu takma isminden bazen memnun oluyor, bazen de rahatsızlık hissediyor. Onu el birliği ile korumaya aldım, bu durumdan sıkıntılanıp, üzülmesin diye çalışalım.

            Başka bir namaz meleği;

            –Ay, ben bu genci sabah namazında mahalle camisinde buluyorum, ALLAH’IN emriyle onu karşılayan melekler arasındaydım. Namaz ve tesbihinde çok ciddi olduğundan diğer meleklerle topluca onun etrafında dönüp duruyoruz. Bir kere mescitte oturmuş ezan bekliyordu, bazı İLHAM meleklerinin onun kalbine girdiklerini gördüm de onu daha çok sevdim… Hayat koruma meleklerinden bu gencin henüz on üç yaşında olduğunu öğrendim, “binler maşallah” dedim.

            Diğer bir melek:

            -Ben bu genç musallî için söylediklerine katılıyorum. Onunla arkadaşlık için çare arayan cin topluluğundan mü’minler de var. Mescitten evine girerken sokak kedilerinden ikisi peşinden koştular, onu kokluyor, ayaklarına sünüyorlardı. Bu genç ikiz olarak dünyaya gelmiş. İkizi de çok cici bir kız. Bu kızcağız namaz dışında da evinin içinde örtülü geziyor. Bu ikiz kardeşler hiç namazlarını geciktirmiyorlar, bütün saatlerini çalışarak geçiriyorlar, her gün sayfalarca Kur’an okuyorlar. Dedelerinden İSLAM için bilgiler alıyorlar. Güzel kitaplar okuyorlar. İkizlerden kız olanı annesine “Ben KUR’AN hafızı olmak istiyorum.” diyor. Bu sevgi ve inanç dolu arzusunda ALLAH onu başarılı kılacak.

            Bir başka melek:

            -Gelin, size ne göstereceğim. Mescitteki genç az önce ALLAH’A yalvarırken ağlıyordu, ben onun gözyaşından bir damlayı diğer meleklere göstermek için aldım. Bu damlacık o kadar ağır ki zorlukla taşıyorum, gittikçe de ağırlaşıyor. Hesap günü sevabı, iyilikleri tartılırken bu damlacıkta tartılacak, bu güzel genç için ne büyük kazanç ve sevinç olacak. Gördünüz mü, gözyaşlarını silerek derin düşüncelere daldı? Bütün gençler ve çocuklar bu örnek gence benzeseler ne kadar güzel olur, dünyanın geleceği parlar, insanlık huzurlu günler görür.

20.09.2008

Namaz ve Sırlı Güzellikleri Kitabından / Ahmed İhsan Genç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir