Clicky

Ramazan Notu

Sevgili kardeşim,

Şu anda içinde bulunduğumuz Ramazan’ın akıl ve kalp ve sair duygularımla içine girmeye çalışıyorum. Takdir edersiniz ki bu mübarek ay ihtiva ettiği zenginlik ve güzelliklerle üzerimize taşıdığı dalga dalga rahmetlerle azamet-i kibriyanın tecelligâhı, her idrak sahibine görülebilen bir aynası olmuştur.
Sıfat-ı tenzihiyeden makes olan tecellilerle bizleri iman şartına bağlı olarak içimizden ve dışımızdan kuşatıyor…

Rahatlıkla her mü’min ilahî mazhariyetle böyle bir mevsime ulaştığı zaman kendini tahsisen rahmetin kucağında bilmeli, öylece ruhanî hazzını yaşamalı. Bu Kur’ân ayında Mushaf-ı Şerif ’i kucaklarken azamî bir ihtiramla “Bu kitap ve hitap bana geldi, benim için indirildi, benim saadetimin anahtarı bundadır” şuuru ile onu kıraat etmeli. Huffazın munis sedalarından terfi ederek belki Bilâl-i Habeşî efendimizden, müekkel meleğinden dinliyor gibi kadim kelamı ona mahsus havası ile teneffüs etmeli.

Ne çare ki bu mübarek mevsimi geçiriyoruz. Belki onda meknuz olan nimetlerden çoğunu kaçırıyoruz. Rabb’im bizlere yeni Ramazanlara ulaşmak lütfunu bahşetsin.

• Ramazan, kesinlikle umumi bir ferecin müjdesidir.
• Ramazan, hakiki bir ferahın resmî merasimidir.
• Ramazan, dareyn saadetinin senedi ve beratıdır.
• Ramazan, şefaat-ı Kur’ân’ın beratıdır.
• Ramazan, Muhammed’in (a.s.m.) kevserinden, ruhlarımızın bu fâniyat
içinde kana kana içmesidir.
• Ramazan, sultanlar sultanı Cenab-ı Rahîm’in rahmetinin hil’atidir.
• Ramazan, Ahmed İhsan gibi boynu bükülmüşlerin, himmet ve hizmet fukaralarının üzerine inen bir kurtuluş nurudur.

Kardeşim yalnız bu günler için saatleri saniye saniye takip etmeye ve her saniyede ne yaptığımızın idrakinde olmaya daha çok ihtiyacımız var.

Bu Kur’ân ayında Mushaf-ı Şerif ’i kucaklarken azamî bir ihtiramla, “Bu kitap ve hitap bana geldi, benim için indirildi, benim saadetimin anahtarı bundadır.” şuuru ile onu kıraat etmeli.

One thought on “Ramazan Notu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir